Wykrywacz metalu Vista GOLD DeepTech + cewka 11

DeepTechGOLD

Nowy produkt

2 439,00 zł brutto

Add to wishlist

Więcej informacji

Zestaw zawiera wykrywacz Deep Tech Vista Gold
+
Nowa 11 calową okrągłą cewkę (zmodyfikowana w porównaniu do starszych modeli jest głębsza i szybsza -szybciej odświeża sygnał)

 

Opis towaru

Garrett, Fisher, Minelab, Tesoro to święte nazwy w świecie wielbicieli zakopanych skarbów. Na szczęście nasza opowieść zaczyna się w zupełnie innym miejscu i dotyczy marki zupełnie nieznanej, wręcz obcej…

DeepTech  to mała firma, która powstała w 1990 roku w Rumunii, aby 13 lat później zabrać się za produkcję wykrywaczy metalu. Bohater tego artykułu narodził się w 2008 roku, by po wielu metamorfozach w 2011 ujrzeć światło dzienne w finalnej wersji. 

Vista Gold, bo o niej jest mowa w tym artykule wywodzi się z  rodziny urządzeń o znacznie większym zakresie zastosowań i możliwości. Ten flagowy, najwyższy, model budzi wiele kontrowersji i skrajnie odmiennych opinii. Już pierwszy rzut oka na obudowę i analogowe pokrętła w stylu Tesoro powoduje co najmniej mieszane uczucia.

Za cenę 2500pln brutto dostajemy w brzydkim kartonowym pudełku maszynę, jakby z innej, zeszłej epoki. Nic bardziej mylnego, w środku drzemią ultranowoczesne trzewia, których nie powstydził by się Garrett czy Minelab. Nie bez powodu Amerykanie okrzyknęli go mianem: Tesoro on steroids!

Nie uświadczymy tu wyświetlacza LCD z identyfikacją fantów, a samo urządzenie nie jest nawet wodoodporne.

Jakość wykonania nie powala do tego stopnia, że rodzimi producenci nie mają się czego.

Po wypakowaniu z pudełka z przerażeniem odkrywamy, że mamy do dyspozycji tylko 3 przełączniki oraz 5 pokręteł. W kolejności od lewej: regulacja głośności, regulacja tonu żelaza, strojenie do gruntu, przełącznik prędkość odświeżania sygnału tzw.: recovery, czułość, oraz dyskrymiancja.

Od razu widać, że obsługa nie będzie trudna i nie będziemy nadmiernie tracić czasu na opanowaniem klawiszologii czy szukaniem najlepszych ustawień w Internecie. To jest właśnie stara, dobra szkoła, która ma uczyć słuchania sygnałów dobiegających z gleby, a nie patrzenia na numerki jak  w grze w Bingo.

Oczami wyobraźni widzę już hordy wielbicieli identyfikacji numerycznej VDI szturmujących drzwi mego domu i może będą mieli trochę racji, bo używając Visty na pewno nakopiemy się więcej, tylko to więcej przełoży się na znaczenie ciekawsze fanty. O czym dalej w tym artykule.

Po lewej stronie nad dole obudowy zostaje nam przełącznik boostera – wzmacniający sygnał do naprawdę głębokiego kopania, a po prawej zmiana trybu pracy.

Do wyboru mamy:

- identyfikację dwutonową,

- tryb all metal, 

- cicha dyskryminacją,  gdzie słychać tylko fanty nie żelazne.

Zestaw można dozbroić w ponad 4 różne cewki, ja wybrałem dwie z serii DD: 11.5x7.7 cala na duże czyste przestrzenie typu pole, łąka,  oraz na zaśmiecone miejscówki, typu park, plaża, las 8x5.4 cala.

Masa wykrywacza to około 1.5 kg, perfekcyjne wyważenie i ergonomia obsługi są bez zarzutu. Można spędzić cały dzień na poszukiwaniach bez dyskomfortu i zmęczenia, czego nie mogę powiedzieć o Garrecie AT PRO, którego posiadam.

Jedyny minus to trudno dostępny włącznik zasilania, ukryty pod podłokietnikiem, gdzie znajduje się pojemnik na osiem baterii AA.

Zastanawiam mnie intencją producenta, bo przecież można było zastosować włącznik w pokrętle głośności, tak jak w Fisherze F5, czy starego typu radioodbiornikach… 

Złącza z tyłu obudowy, w miejscu, gdzie  znajduje się całą elektronika oraz sama obudowa, nie są wodoodporne. Na szczęście można sobie zamówić w dodatkowe osłony na samą centralkę i zasobnik baterii.

Zastosowanie wtyku typu jack ¼ na wejściu do słuchawek to spory plus. Pamiętać należy, że najodpowiedniejsza wtyczka będzie łamana pod kątem 90 stopni. Unikniemy wtedy zaplątywania się przewodu oraz nie narazimy gniazda na mechaniczne obciążenie.

Ruszamy w teren. Pierwsze włącznie i zaczynam od ustawienia czułości i strojenia do gruntu. Słuchamy zmian sygnału w trakcie pompowania cewką. Jeśli zanikają w trakcie regulacji – ustawiamy miejsce wyciszenia i w drogę.

Teraz tylko przełącznik BOOSTERa na ON, tryb dwu tonowy oraz prędkość odświeżania sygnału (recovery) na F (fast).

Pozostaje wybrać za pomocą dyskryminacji żelaza wielkość obiektów sygnalizowanych niskim tonem. Co ciekawe maksymalne ustawienie nie dyskryminuje folii, także nie ma szansy, żeby przegapić drobną biżuterię czy złoto. Ostatnim krokiem jest wybranie tonu jakim są sygnalizowane obiekty żelazne.

 Vista Gold jest urządzeniem o wysokiej częstotliwości pracy. Wartość podawana przez producenta to 25kHz, gdzie taki Garrett AT PRO ma ich tylko 15kHz. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Lepsza separacja drobnych przedmiotów, monet, małej biżuterii, oraz zdecydowanie głębsza penetracja podłoża. Różnica jest miażdżąca w porównaniu do konkurencji. Vista Gold wyłuskuje drobne obiekty… o wielkości np. 4 x 1.5 mm… bez żadnego problemu i to z głębokości nie dostępnej dla innych urządzeń… urządzeń droższych 3 krotnie!

Ktoś może powiedzieć, że kopanie na głębokość nie ma sensu… może, ale w ten sposób na nowo okrywamy wyeksploatowane do bólu miejscówki. Znajdujemy rzeczy pomięte przez innych poszukiwaczy i to nie koniecznie z ich winy.

To nie koniec zalet. Robimy prosty eksperyment kładziemy obok siebie 4 zardzewiałe gwoździe na przemian z monetami. W trybie Fast Vista Gold bez względu na prędkość przemiatania nad obiektami sygnalizuje każdy przedmiot. Słyszymy wyraźnie niski ton żelaza i wysoki ton monety. 

Większość innych maszyn po prostu pokazuje przeważające żelazo, które maskuje nam wartościowy sygnał! Nawet najnowsze urządzenia ze stajni Minelba nie przechodzą tego testu.

Kolejna próba. Gwóźdź kładziemy na srebrnej monecie. Vista Gold daje pełny wysoki sygnał, nie występuje zupełnie zjawisko przykrywania sygnału!

Co dają takie możliwości? Przede wszystkim pracę w trudnym, zaśmieconym terenie, gdzie wyłuskiwanie cienkich drobnych przedmiotów nie jest łatwe.

Wykrywacz jest naprawdę bardzo stabilny i przy dobrym, częstym strojeniu do gruntu, nie wzbudza się, nie sygnalizuje linii wysokiego napięcia oraz innych zakłóceń.

Jestem pod sporym wrażeniem możliwości tej maszyny, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Na pewno będę kontynuował porównanie zabierając na zmianę AT PRO i Vistę Gold na następne wyprawy. Do zobaczenia w terenie. Darz Dół ;)

Poniżej specyfikacja techniczna:

• Częstotliwość pracy..........................................................................25 kHz; 

• Typ detekcji.....................................................................................niestatyczny;

• Regulacja czułości;

• Regulacja głośności ;

• Dwa tryby dyskryminacji – cicha dyskryminacja (pomijanie żelaza) oraz dwutonowa dyskryminacja; Dodatkowy tryb All Metal

• Nowa funkcja Fast Recovery;

• Nowa funkcja regulacji prędkości recovery.  Do wyboru Fast I Slow;

• Nowa funkcja regulacji tonu żelaza;

• Nowa funkcja wzmocnienia sygnału Booster ;

• Typ cewki .......................................................................................2D;

• Wielkość cewki.......................................................................................11”;

• Długość kabla............................................................. 135 cm;

• Częstotliwość dźwięku..........................................................780/390 Hz;

• Waga z bateriami........................................................1400g.;

• Pobór prądu (bez dźwięków, bez Booster’a)...................................43 mA;

• Pobór prądu (bez dźwięków, z Booster’em).....................................52 mA;

• Typowy czas pracy na jednych bateriach...........................................20-25h;

• Kontrolka wyczerpania baterii;

• Optymalna temperatura pracy..............................................................10-40 C;

• Optymalna wilgotność pracy....................................................................0 - 75%

 http://www.garysdetecting.co.uk/deeptech_Vista_Gold.htm

Vista GOLD was developed with the help of german detectorists and with its 25 kHz High Frequency offers detection of very small targets, thin silver and gold coins, gold nuggets and jewelry.

After two months of tests in Germany we are happy to introduce to you Vista GOLD from Vista series detectors. Now you have the possibility to choose between three different detectors and each of them suitable for different detecting needs and soil conditions. What are the differences between Vista GOLD and the other DeepTech's VLF detectors – Vista RG750 and Vista RG1000?

My first experiences with the VISTA GOLD

Plamen - the developer and founder of Deep Tech asked me 3 months ago to test his newest development, the VISTA GOLD, to examine what should be still improved or must be changed. I made this with big joy because I love the Vista series of Deep Tech.

My first impression of the GOLD was the new design, which I liked immediately. The series of the Vistas is continued optically also in the new GOLD. But inside everything is new. Now the electronics is made in SMD technology and contain something of new equipment. New is the Switch for Fast and Slow Recovery Speed, the Iron Volume adjustment and a Booster for extra power.

With this prototype it went directly in the wood. After I had make a ground adjustment the detector runs very quietly in DISK mode and also in the 2 Ton All metal mode. The first hours I test the 2-tone mode. My first hit was a little copper coin 1 Pfennig from 1889 in approx. 9” with a clear high tone. I still had some good signals though there was present no more coin but a lot of very small objects little lead bullets and other very small things from broken Shells fragments, all in good depth. Little Iron was always signaled with a low tone. Two very strong signals turned out medieval horseshoes from the 15 centuries. These also became with the high tone were announced with a short low tone at end as an iron to recognize. The deep was approx. 20”. This was my first search with the GOLD in the wood and I was very impressed about the deep, the fast Recovery Speed and the clear sound of the detector.

Now it should go on the field, very much contaminates with iron and Roman ceramics. I switched on the machine and made the ground adjustment. At first I would test the 2-Tone modus, but after a few meters the detector became many sturgeon signals. After a new ground adjustment it even went for a few meters. Thus I had to break off. The detector cannot be calmed. He recognized the ceramics and gave disturbances of himself. Also of wide attempts remained fruitless. In the wood and on clean surfaces the GOLD ran very quietly, however, on heavy surfaces the detector was simply not to be got quiet. The ground comparison was too sensitive and admitted only low changes in the ground. I explained the mistakes Plamen and Rossi (Plamen’s nice wife) and sent the detector back to change the problems.

After one month I got back the GOLD. Plamen said to me that he have found the problem and has carried out other improvements.

With big expectation I went again to a Roman Side. This time a friend with his Fisher F75 went with me. I turn the detector on, has made the Ground adjustment and switch on the 2-tone All metal mode. Wow what a different to my first Impression on this field. The detector ran absolutely quietly without sturgeon noises. We went for a few roads. Iron was announced perfectly with deep tones. Because there was a lot of iron I regulated IRON VOLUME down. This has the advantage that the search one so heavy with iron contaminated sides becomes more pleasant and you can hear deep or very small good objects better. My first good hits were little pieces of lead but after a few meters I have my first roman coin. A little roman Follis with a diameter of 10mm in very good deep. My friend checked this signal with his Fisher F75 and can’t get any tone ? After 2 hours of search on this side I have had 6 coins (2 Follis, 2 copper coins from the 17 Century, 2 very small silver coins also from the 17 Century) a lot of lead, one piece of a fibula and some buttons. No coin was bigger than 15mm. My friend with his Fisher F75 only have found in the same time only one bigger coin and some lead. He was annoyed very much and already wanted to smash his Fisher :)

Other days with the VISTA GOLD followed and I could ascertain no more problems but many good founds. Also I have made comparative tests with other detectors on my test field. I can say that no other analogous detector could reach the values of the VISTA GOLD. Even of the GMP II has no chance against him. Test you can find on www.detektorforum.de 

Plamen has built a very good detector that so easily shall not be hit. For me the best detectors that I ever had have in my hands.

Many thanks to Plamen I take off my hat to Him.

Greetings,

Martin from Germany

 

Technical Specifications Vista GOLD:

 

• Operating Frequency..........................................................................25 kHz; 

• Detector type.....................................................................................motion;

• Sensitivity control;

• Volume control ;

• Two discrimination modes - silent discrimination and two tone discrimination in ALL metal mode - low tone for ferrous and high tone for non-ferrous metals;

• Quick recovery speed NEW;

• Adjustable recovery speed – slow/fast NEW;

• Volume Adjustable Iron tone (low tone) NEW;

• Booster NEW;

• Searchcoil Type .......................................................................................2D;

• Searchcoil Size.......................................................................................11”;

• Cable Length (approx.).............................................................53” (135 cm);

• Audio Frequency (approx.)..........................................................780/390 Hz;

• Weight (with batteries)........................................................(approx.)1400g.;

• Consumption (without sound, with Booster OFF)...................................43 mA;

• Consumption (without sound, with Booster ON).....................................52 mA;

• Battery Life (typical)...................................................................20-25 hours;

• LED control for Battery;

• Optimal Temperature Range..............................................................10-40 C;

• Optimum Humidity....................................................................0 - 75% R.H.;

Vista GOLD is shipped to you with the following parts as standart package:

 

• Upper pole assembly(fully assembled) with:

- DeepTech's ABS batterybox with armrest, little detector stand and adjustable arm strap;

- Deep Tech's ABS plastic box for electronics;

- Hand grip for maximum comfort;

• Middle pole assembly (black colored – NEW) with plastic camlocks;

• Lower pole assembly with supplied bolt and knurled nuts;

• 11" ABS - plastic widescan searchcoil;

• 8pcs x 1,5 V AA alkaline batteries Ansmann;

• Batteryholder for 8 (2x4) AA batteries;

 

With Vista GOLD you receive DeepTech 's factory FREE ACCESSORIES: 

 

- CD with Manual in English and all DeepTech's videos and manuals ; 

- Vista GOLD rain cover ; 

- DeepTech metaldetectors cap - NEW; 

 

Additional accessories you can choose: 

 

- 5” Widescan searchcoil ; 

- Vista GOLD carrying bag ; 

- Maha -C801D Eight Cell 1-Hr Charger; 

- Maha/POWEREX Imedion ÀÀ 2100mAh batteries.

New waterproof coils: